Abakus je staroveké počítadlo pochádzajúce z Ázie, ktoré používali mnohé staré národy: Sumeri, Egypťania, Gréci a Peržania. Existuje viacero druhov abakusu, no najznámejší je ten japonský – SOROBAN.
Soroban je zložený z pravouhlého rámu, ktorý je rozdelený rozdeľovníkom na horné a dolné pole. Cez rozdeľovník je súbežne zoradených niekoľko vertikálnych stĺpcov, na ktorých sa nachádzajú guľôčky, jedna v hornej časti a štyri v dolnej časti. Guľôčky sa považujú za aktívne (započítané), keď sú posunuté k rozdeľovníku (keď je guľôčka z hornej časti posunutá dolu a guľôčky z dolnej časti posunuté smerom hore). Guľôčka z hornej časti má hodnotu 5 a guľôčka z dolnej časti má hodnotu 1. Hodnoty guľôčok sa menia radom po stĺpcoch, takže guľôčka v hornej časti v druhom stĺpci má hodnotu 50, v treťom 500…, a v dolnom 10, 100 atď.
Práca na abakuse je jednoduchá a potrebné vedomosti sa získavaju rýchlo, hravým a zábavným spôsobom. Podstatou abakusu je fakt, že si za jeho pomoci deti predstavujú čísla ako hmotnú vec a nie ako abstraktný pojem. Každé číslo, akékoľvek veľké, sa môže ľahko a jednoducho znázorniť určitým rozvrhom guľôčok. Posúvanie guľôčok umožňuje deťom ich vnímať dotykom, vidieť ich farbu, počuť zvuk práce na počítadle. Počas premýšľania o číslach a matematických operáciách deti zapájajú súčasne viac zmyslov, čím je proces učenia efektívnejší (VAK metóda).
Po úspešnom zvládnutí práce s číslami na abakuse začína mentálne počítanie. Abakus sa viac nepoužíva fyzicky, ale sa predstavuje v mysli a vtedy sa začína mentálne počítanie (mentálna aritmetika). Týmto spôsobom sa staroveké počítadlo mení na dômyselné mentálne zariadenie, pomocou ktorého sa počítanie odohráva v ľudskom vedomí. Po zvládnutí práce s abakusom a po zlepšení schopnosti používania oboch mozgových hemisfér súčasne sa z detí stávajú Malí géniovia!
Sú schopní vykonávať zložité aritmetické operácie, ako napr. 7262 x 6 / 43 alebo 8473 + 3637 – 7372 …, bez akýchkoľvek pomôcok, výlučne premýšľaním a vedia určiť správnu odpoveď v priebehu niekoľkých sekúnd!
Abakus rozvíja logiku, pozornosť, pamäť, sústredenosť, fotografickú pamäť, predstavivosť, kretivitu a emocionálnu inteligenciu.